Matúšov blog
All posts

DWM: minimalistický správca okien

Matt · ·
advancedarchlinuxdwmlinuxricing

Každý má rád nejakého správcu okien. Či už to je i3, Hyprland, River alebo aj qtile. Dnes sa poyrieme na môjho obľúbeného spravcu okien DWM

Inštalácia a konfigurácia

Na rozdiel od iných správcov okien sa tento okenný správca nedá stiahnúť cez správcu balíkov, čiže si ho musíme skompilovať. A to urobíme tak, že si z tejto stránky stiahneme zdrojový kód tohto správcu okien. A to urobíme cez následujúci príkaz:  git clone https://git.suckless.org/dwm .  Keď sa nám zdrojový kód stiahol, tak musíte vo svojej hlave oprášiť vedomosti o ,,céčku". Otvorte si súbor config.def.h cez svoj obľúbený textový editor a upravte si ho podľa svojich predstáv. Treba si ale všimnúť zopár vecí:

  • farby a veľkosť okrajov sú hneď na začiatku
  • všetko sa konfiguruje cez ,,céčko"
  • klávesové skratky sú vo formáte MODKEY (Alt je predvolený) a XK_klávesa na klávesnici
  • všetko je komentované.
  • treba poznať XCB.

Keď to všetko máte nakonfigurované, tak zatvorte editor (v mojom prípade Vim) a napíšte make a potom sudo make install. DWM sa nainštalovalo.

Spúšťanie

DWM sa nespúšťa cez prihlasovaciu obrazovku, ale cez konzolu. Takže stlačte Ctrl+Alt+funkčný kláves, na ktorom nebeží prihlasovacia obrazovka. Napíšte svoje prihlasovacie meno a heslo. Teraz napíšte startx /usr/bin/dwm a stlačte Enter. A voilá, máte DWM. Síce tam chýba kompozitor, ale to prostredie sa dá používať. A ako spúšťať kompozitor pri štarte? To si povieme v ďaľšej sekcií.

Ako automaticky spúšťať programy pri štarte?

Takže, sme si povedali, ako spustiť DWM. Ale ako ho spustiť pri štarte spolu s ostatnými programami?

Musíme vytvoriť súbor .xinitrc v domovskom priečinku. Tu Vám dám príkladný .xinitrc súbor, ktorý si skopírujete a prispúsobite si ho podľa seba.

A ako si to spustiť automaticky pri prihlasovaní do PC? Toto si skopírujte do Vášho .bashrc:

a pod týmto do .config/fish/config.fish (ak používate fish):

A voilá, DWM sa spustí, ak sa prihlásite.  

Ako vyzerá moja konfigurácia DWM?


Záver

DWM je veľmi prispôsobiteľný správca okien, na ktorý ale potrebujete poznať C. Je veľmi ,,basic" a potrbujete tam prispôsobiť veľa vecí. Môj osobný názor: určite ho vyskúšajte, podľa mňa si ho zamilujete.