DWM: minimalistický správca okien
Každý má rád nejakého správcu okien. Či už to je i3, Hyprland, River alebo aj qtile. Dnes sa poyrieme na môjho obľúbeného spravcu okien DWM
Inštalácia a konfigurácia
Na rozdiel od iných správcov okien sa tento okenný správca nedá
stiahnúť cez správcu balíkov, čiže si ho musíme skompilovať. A to
urobíme tak, že si z tejto
stránky stiahneme zdrojový kód tohto správcu okien. A to urobíme cez
následujúci príkaz:
git clone https://git.suckless.org/dwm . Keď sa nám
zdrojový kód stiahol, tak musíte vo svojej hlave oprášiť vedomosti o
,,céčku". Otvorte si súbor config.def.h cez svoj
obľúbený textový editor a upravte si ho podľa svojich predstáv. Treba si
ale všimnúť zopár vecí:
- farby a veľkosť okrajov sú hneď na začiatku
- všetko sa konfiguruje cez ,,céčko"
- klávesové skratky sú vo formáte MODKEY (Alt je predvolený) a XK_klávesa na klávesnici
- všetko je komentované.
- treba poznať XCB.
Keď to všetko máte nakonfigurované, tak zatvorte editor (v mojom
prípade Vim) a napíšte make a potom
sudo make install. DWM sa nainštalovalo.
Spúšťanie
DWM sa nespúšťa cez prihlasovaciu obrazovku, ale cez konzolu. Takže
stlačte Ctrl+Alt+funkčný kláves, na ktorom nebeží prihlasovacia
obrazovka. Napíšte svoje prihlasovacie meno a heslo. Teraz napíšte
startx /usr/bin/dwm a stlačte Enter. A voilá, máte DWM.
Síce tam chýba kompozitor, ale to prostredie sa dá používať. A ako
spúšťať kompozitor pri štarte? To si povieme v ďaľšej sekcií.
Ako automaticky spúšťať programy pri štarte?
Takže, sme si povedali, ako spustiť DWM. Ale ako ho spustiť pri štarte spolu s ostatnými programami?
Musíme vytvoriť súbor .xinitrc v domovskom priečinku. Tu Vám dám
príkladný .xinitrc súbor, ktorý si skopírujete a
prispúsobite si ho podľa seba.
A ako si to spustiť automaticky pri prihlasovaní do PC? Toto si
skopírujte do Vášho .bashrc:
a pod týmto do .config/fish/config.fish (ak používate
fish):
A voilá, DWM sa spustí, ak sa prihlásite.
Ako vyzerá moja konfigurácia DWM?

Záver
DWM je veľmi prispôsobiteľný správca okien, na ktorý ale potrebujete poznať C. Je veľmi ,,basic" a potrbujete tam prispôsobiť veľa vecí. Môj osobný názor: určite ho vyskúšajte, podľa mňa si ho zamilujete.