Matúš Uncensored: Odborná prax
Matúš Uncensored je séria článkov z autorovho života, v ktorých sa vyjadruje o rôznych veciach. Vyjadruje sa v nich priamo, úprimne a bez servítky. Všetky názory sú iba jeho a nereprezentujú záujmy žiadnej strany, s ktorou je autor spriaznený/bol v kontakte za jeho život.
Ako ste mohli vyčítať z môjho profilu na LinkedIne, tak som bol na
odbornej praxi v Esete. Dnes budem rozprávať o tom, ako sa taká prax
vybavuje a ako bolo v spoločnosti, ktorú som si vybral.
Trochu kontextu
Dôvod, prečo som išiel praxovať, bol jasný: musel som.
Na mojej škole máme povinnú prax u externého zamestnávateľa. Prax si na nej nemusíte riešiť vtedy, keď ste v tzv. duálnom zamestnaní, čo je prax vo firme, ktorá sídli v budove školy.
Aj keby som nemusel, tak by som išiel, a to preto, lebo si myslím, že sa dá viac vecí naučiť na bojisku ako na cvičisku.
Ako sa vybavuje prax?
Najskôr som si vytvoril šablónu s nasledujúcim obsahom:
Dobrý deň,
Chcel by som sa spýtať na možnosti odbornej praxe vo vašej spoločnosti.
Som Matúš Maštena, študent SPŠE Hálova 16, ktorý sa venuje programovaniu v Ruste a C++, HTML, CSS, písaniu blogov, sieťam a nasadzovaniu aplikácií cez Docker, Docker Compose a Ansible. Mám GitHub (https://github.com/DasMatus), cez ktorý prispievam do rôznych projektov, a GitLab (https://gitlab.com/TenTypekMatus), kde pracujem na svojich projektoch a na MatuushOS, mojom operačnom systéme s linuxovým jadrom. Môj blog je na stránke https://typekmatus.blogspot.com. Používam Fedoru (operačný systém, s linuxovým jadrom) na mojom notebooku a na PC, pričom si obidve tieto zariadenia sám opravujem. Na svoj telefón som si dal prispôsobenú verziu Androidu, ktorá sa volá PHH GSI, pomocou ktorej som sa zbavil nepotrebných vecí na telefóne jednou ranou.
Prikladám aj zmluvu o odbornej praxi. V prípade záujmu prosím zmeniť z vašej strany všetko, čo je žlto zvýraznené a zároveň obsahuje slovo ,,zmeniť”.
S pozdravom,
Matúš Maštena
Potom som si vytvoril zoznam spoločností s mailovými adresami, ktoré som našiel buď na Profesií (stránka s ponukami práce), alebo na stránke danej spoločnosti, poprípade po známostiach. Následne som rozposlal z mojej školskej e-mailovej adresy správy na adresy kontaktov spoločností s predmetom Odborná prax a so šablónou, ktorú som už uviedol a ešte so zmluvou o odbornej praxi. Samozrejme som tú správu nerozoslal všetkým kontaktom naraz, potom by to vyzeralo ako priemerné vlákno na Reddite/Lemmy. Rozposlal som správy a čakal som.
Najrýchlejšie sa paradoxne ozvala jedna košická spoločnosť, ktorej názov je v preklade do slovenčiny Nemecké telekomunikácie. Ale to mi nevyhovovalo, lebo sa mi nechcelo cestovať cez celú krajinu. Čiže som sa popýtal v rodine, či náhodou niekto nepracuje napríklad na univerzite alebo v korporácií, ktorá berie takýchto praktikantov. Našťastie nejeden člen mojej rodiny má známych v spoločnostiach alebo na univerzitách. Tak som tým ľudom, na ktorých mi moji známi dali kontakty, napísal takú istú správu, ako som napísal na adresy, ktoré som si zhromaždil.
Ozvali sa zo spoločnosti, ktorá sa volá Eset. Je to známa bezpečnostná firma, ktorá sa preslávila svojim antivírusom. Po rýchlej debate s mojim HR kontaktom mi poslali vyplnenú zmluvu o dobornej praxi, ktorú som najskôr dvakrát vytlačil a dal som ju do euroobalu. Najskôr som obidve kópie zaniesol do školy na podpis, potom som obidve kópie po prejednaní podmienok zaniesol do Esetu na podpis, pričom odtiaľ som zaniesol jednu kópiu zmluvy naspäť do školy. A tým pádom bolo všetko vybavené
Ako tam bolo?
V Esete bolo super. Už len kvôli tomu, že mi ich IT oddelenie na môj pracovný notebook predinštalovali Ubuntu a mohol som pri náplni mojej praxe robiť zadania v Ruste, majú u mňa plusové body. Plus som mal aj sympatického nadriadeného/kouča, ktorý mi to vôbec umožnil. A aj kolektív bol na luxusnej úrovni.
Záver
Esetu dávam 10 z 10 antivírusov. Mal som tam dobrý pocit hlavne preto, lebo som mal flexibilný pracovný čas, ktorý je v Esete tolerovaný. A pre všetkých, ktorí sú na stredných školách (aj v zahraničí): Choďte praxovať. Je jedno, či za to dostanete zaplatené alebo nie, jednoducho choďte. Určite váš budúci zamestnávateľ ocení, že ste boli niekde.
Ak sa vám tento článok páčil, tak ho neváhajte zdieľať svojej rodine, priateľom, jednoducho každému, kto je na strednej a chce si vyskúšať prácu vo firme.
Na záver ďakujem Esetu, že ma zobrali ku nim na prax.